LG G Flex 2 je premijerno predstavljen početkom ove godine na CES 2015 sajmu, a radi se o jednom od najatraktivnijih pametnih telefona barem kada je dizajn u pitanju.

Otprilike prošle godine u ovo vrijeme imali smo priliku recenzirati prvu generaciju ovog modela, a sada je došao red i na njegov nasljednik. Kakve su sličnosti i koje razlike između ova dva modela pročitajte u nastavku teksta.

Najveća razlika je u zaslonu. G Flex 2 ima 5.5 inčni zaslon, dok prethodna generacija je imala 6 inčni zaslon. No, zato je rezolucija povećana s 720p na 1080p. Moglo bi se reći da je G Flex 2 po veličini zakrivljena verzija LG G3, s kojim i dijeli neke zajedničke dijelove hardwarea.

LG G2 i LG G Flex2

LG G Flex 2 tehničke specifikacije

Zaslonzakrivljeni 5.5″, 1080 x 1920 px, P-OLED
Dimenzije149.1 x 75.3 x 7.1-9.4 mm
Težina152 g
Kamera (stražnja)13 MP OIS
Kamera (prednja)2.1 MP
Operativni sustavAndroid 5.0.1
Chipset / ProcesorQualcomm MSM8994 Snapdragon 810 / Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-core 2 GHz Cortex-A57
RAM2 GB
Interna memorija16 GB , 128 GB SD
Baterija3000 mAh

Dizajn

Dizajn bi mogli opisati jednom riječju kao unikatan. Dominantne su moderne krivulje s radijusom zakrivljenosti od 400 do 700 mm koje osim vizualno atraktivnog dizajna su i vrlo funkcionalne jer uređaj je jednostavno koristiti s jednom rukom, s slušalica i mikrofon su bližu uhu odnosno ustima što smanjuje buku u mikrofonu.

Ovakav dizajn omogućava i odlično prianjanje uređaja u ruci, mnogo stabilnije i čvršće nego kod pametnih telefona s ravnim dizajnom. Stvarno je čudno da nitko od ostalih proizvođača, barem koliko je meni poznato, nije napravio uređaj s ovakvim dizajnom.LG G Flex 2 krivulja

Pročitaj još: LG G4, Samsung Galaxy S6 i HTC One M9 – usporedba

Self-healing stražnji poklopac

Stražnji poklopac je napravljen od zakrivljene kvalitetne plastike, koja sama popravlja manje ogrebotine od primjerice ključeva ili kovanica. Ovu značajku je imao i originalni G Flex, no na novoj verziji ova tehnologija je usavršena, tako da proces samo zacjeljivanja je mnogo brži. Završni premaz je napravljen od vodikovih atoma. Kada se površina premazana ovakvim premazom zagrebe vodikovi atomi se zbiju nakon čega se žele vratiti na svoje originalno mjesto. Na ovaj način ti atomi se vraćaju na mjesto nastanka udubine, odnosno ogrebotine. Cijeli proces se obavlja na mikroskopskoj razini i upravo na ovaj način G Flex2 liječi rane na svom poklopcu. Naravno, s obzirom na opisani proces ne možete očekivati popravljanje dubljih, odnosno širih ogrebotina.

lg g flex2 stražnji dio

Pročitaj još: LG G4 vijesti, datum izlaska i cijena

Kao i većina LG-jevih smartphonea i ovaj ima tipku za paljenje smještenu na stražnjoj strani, poviše koje se nalaze tipka za pojačavanje glasnoće, a ispod tipka za smanjenje glasnoće. Ovakav raspored omogućava lakše smanjivanje / pojačavanje tona u slušalici za vrijeme razgovora jer su tipke uvijek na dohvat kažiprsta. Jedina mana ovakvog rasporeda je što se zna dogoditi da slučajno prstom pređete preko otvora kamere i zaprljate ga, jer je on smješten točno poviše tipke za pojačavanje. Pokraj otvora kamere s jedne strane nalazi se dual flash LED, a s druge senzor s laserskim fokusom. U donjem lijevom uglu stražnje maske se nalazi otvor za zvučnik.

Na lijevoj i desnoj bočnoj stranici uređaja nema nikakvih utora ni tipki, već su USB utor za punjenje i 3.5 mm audio utor smješteni na donjoj strani. Na vrhu se nalazi IR blaster.
Prednjom stranom dominira veliki zaslon s virtualnim tipkama poviše kojeg je smještena slušalica, prednja kamera i obavijesno LED svjetlo. I zaslon i stražnji poklopac omeđeni su kromiranim obrubom koji, osim estetske funkcije, služi da bi se pojačala ukupna čvrstoća uređaja.

LG G Flex 2 stražnji poklopac i baterija

Možda te zanima i Samsung Galaxy Note 5 bi mogao biti predstavljen već u srpnju

LG G Flex 2 hardware

Zaslon

Kao što je navedenu u uvodu, LG G Flex2 ima 5.5 inčni zaslon rezolucije 1080 x 1920 px, što daje gustoću piksela od 403 ppi. Radi se o P-OLED plastičnom zakrivljenom zaslonu, presvučenim Gorilla Glass 3 zaštitom.

Sam prikaz je dosta kvalitetniji u odnosu na prošlogodišnji model, ne samo zbog veće rezolucije zaslona, već se očito i P-OLED tehnologija razvila u posljednjih godinu dana. Prikaz boja i kontrast su odlični, a zbog velike svjetline zaslona nije bilo nikakvih problema s čitljivosti pri dnevnom svjetlu.

Na zakrivljenom zaslonu posebni je užitak gledati Youtube videa ili igrati igre jer daje dozu trodimenzionalnosti. Jedna od zamjerki ide na to što su otisci prstiju itekako vidljivi, no vjerujem da se to može riješiti s anti fingerprint zaštitnom folijom. Zaslon je veoma svijetao čak kada se smanji i na minimum što negativno utječe na potrošnju baterije.

Chipset i memorija

G Flex2 je prvi uređaj s 64-bitnim Qualcomm Snapdragon 810 chipsetom za kojeg je i potvrđeno da pati o problema s pregrijavanjem. Već nakon nekoliko minuta uređaj se poprilično zagrije, no nisam primijetio značajan pad performansi pri pokretanju zahtjevnijih aplikacija poput igre Asphalt 8: Airborne ili mutitaskinga.

Navedeni Snapdragon 810 ima octa-core procesor s četiri ‘big’ 2 GHz Cortex-A57 jezgre i četiri štedljivije LITTLE 1.5 GHz Cortex-A53 jezgre. Grafičke zadatke odlično obavlja trenutno najjači Qualcommov grafički čip Adreno 430.

Što se tiče radne memorije G Flex 2 dolazi s 2 ili 3 GB radne memorije, dok je za pohranu podatka tu je 16 ili 32 GB interne memorije. Za potrebu ove recenzije dobili smo slabiju verziju s 2 GB radne i 16 GB interne memorije. Kod ove verzije veliki je problem što stvarni prostor za pohranu podatka iznosi 8,91 GB dok ostatak otpada na operativni sustav s instaliranim aplikacijama.  Srećom, ovogodišnji model dolazi s micro SD utorom, smještenim ispod poklopca uređaja, koji podržava kartice kapaciteta do 128 GB.

Prilikom testiranja AnTuTu Benchmark aplikacijom G Flex 2 je postigao zavidnih 47694 boda, dok rezultat kod testiranja Geekbench 3 aplikacijom je iznosio 1109 za single-core, odnosno 3698 za multi-core.

Kamere

Glavna kamera je preuzeta s LG G3 modela, a radi se o Sony Exmor RS IMX135 kameri s 13 MP senzorom, koja je opremljena s dual-LED flash osvjetljenjem, laserskim autofokusom i optičkom stabilizacijom slike (OIS-om). Kvaliteta snimljenih fotografija je odlična pri dnevnom svijetlu i u osvjetljenim prostorima, ali i fotografije snimljene u noćnim uvjetima su solidne kvalitete ako se uzme u obzir da se radi o mobitelu.

Sučelje kamere aplikacije je pojednostavljeno kako bi se očistilo vidno polje prilikom fotografiranja. Od naprednih opcija tu su mogućnost istovremenog fotografiranja s prednjom i stražnjom kamerom, auto HDR mode, glasovno upravljanje, mogućnost snimanja panorama i fotografiranje putem gesti ruke. Za išestruko snimanje fotografija dovoljno je dugo držati prst na zaslonu i to će aktivirati tzv. Burst mod.

Brzo pokretanje kamere iz stand by moda vrši se na način da se duže pritisne dugme za smanjivanje glasnoće i  to aktivira aplikacija kamere u roku manjem od dvije sekunde.  Laserski autofokus koji je premijerno predstavljen na G3 omogućava brzinsko fokusiranje što je odlično prilikom fotografiranja objekta u pokretu. Glavna kamera može snimati i video UHD video zapise 2160p pri 30fps ili 1080p pri 60fps.

Prednja kamera ima 2.1 MP senzor, koji osim fotografija može snimati i 1080p pri 30fps videa. S obzirom na cijenu G Flexa 2 tvrtka se mogla potruditi i staviti jači senzor kamere s prednje strane, jer neki uređaji i u srednjoj klasi već imaju 5 MP kameru s prednje strane.

Primjere fotografija i video zapisa snimljene s G Flexom2 možete vidjeti u nastaku:

Povezivost uređaja i kvaliteta signala

Za povezivanje s drugim uređajima i internetom tu su već standardne konekcije koje bi jedan pametni telefon u ovom rangu morao imati – Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a, Bluetooh 4.1, NFC, microUSB 2.0, kao i LTE 4G konekcija. Prilikom testiranja  nije bilo nikakvih gubljenja signala, putem Vipnetove 4G mreže u Splitu web strance se otvaraju super brzo bez ikakvih zastajkivanja. Kvaliteta zvuka u slušalici je na zavidnoj razini, a ovome je zaslužan i sam zakrivljeni dizajn.

GPS modul također svoj signal uhvati u roku nekoliko sekundi, mnogo brže od LG G2 koji smo ovaj put iskoristili za usporedbu. Zgodna stvarčica je i IR blaster pa se G Flex2 može koristiti i kao daljinski upravljač.

Baterija

Baterija ima kapacitet od 3000 mAh, a iako se stražnji poklopac može skinuti, baterija nije izmjenjiva. Dugotrajna baterija je bila jedna od najvećih prednosti LG G Flexa, no na G Flexu2 ona traje znatno kraće iako je dijagonala zaslona smanjena. Glavni razlozi ovome su veća rezolucija zaslona, kao i Snapdragon 810 chipset koji očito nije se pokazao baš štedljiv s obzirom da je upravo iz ovog razloga LG Electronics odlučio u novi G4 staviti manje rastrošni Snapdragon 808. Zahtjevnijim korisnicima teško da će baterija izdržati do večeri bez nadopunjavanja.

Software

G Flex 2 dolazi s Android 5.0.1 operativnim sustavom s vrhunskim Optimus sučeljem koje je isto kao na LG G3. Za razliku od drugih proizvođača, LG korisnicima svojih pametnih telefona omogućava brojene prilagodbe. Tako je moguće podesiti animaciju prilikom otključavanja zaslona, podesiti animacije prilikom prelaženja između start screenova, a moguće je čak namjestiti i visinu tipkovnice. Vizualno gledajući Optimus UI koje je sigurno najljepše sučelje na modernim pametnim telefonima.

Tu je naravno i KnockOn opcija za otključavanje uređaja putem dvostrukog dodira, kao i napredna Knock code opcija za postavljanje sigurnosnog uzorka za otključavanje.

Novi Android 5.0.1 omogućava obavijesti na početnom zaslonu, a koje će obavijesti biti vidljive moguće je namjestiti u postavkama.

Aplikacije

U uređaju dolazi instalirano nekoliko LG-jevih vlastitih aplikacija poput QucikMemo+ aplikacije putem koje možete na bilo koju fotografiju snimljenu telefonom dodati komentare ili skice,  LG Health aplikacije koja služi za praćenje sportskih aktivnosti putem uređenog GPS senzora kojim se mjeri prijeđeni put i LG Smart World koja je u biti aplikacije trgovine s pozadinama, melodijama zvona, temama. Naravno, tu su i standardne aplikacije Glazba i Galerija za slušanje, odnosno pregledavanje multimedije.

Cijena i raspoloživost

LG G Flex2 je kod domaćih mobilnih operatera dostupan u Vipnetovoj ponudi po cijena  bez ugovorne obveze od 5699 kn. Naravno, ovaj mobilni operater u svojoj ponudi ima i različite modele pretplate za ovaj model, a uz uređaj kupci na poklon dobivaju i vrijedne stereo bluetooth LG HBS730 slušalice.

Ukupan dojam

LG G Flex 2 je ukupno gledajući korak naprijed u odnosu na prethodnu generaciju. S manjom dijagonalom zaslona LG je napravio dobru stvar jer uređaj lakše i prirodnije leži u ruci, a uz to je povećana i rezolucija zaslona. Prednost je i dodatak podrške za SD kartice.  Veliki problem je trajanje baterije, koja sada traje znatno kraće nego na prošlogodišnjem G Flexu.

Glavna značajka koja bi mogla privući kupce je unikatan i atraktivan dizajn jer je G Flex2 sigurno jedan od najljepših pametni telefona.

Uređaj ustupio
Vipnet

OCIJENE
Dizajn
Kvaliteta izrade
Performanse
Zaslon
Kamere
Baterija
Software
Cijena
Saša Urličić
Urednik i kreativni um tech bloga "Vidi više", zaljubljenik u tehnološke inovacije, posebno gadgete s ekranima. Ovo kreativno pero je napisalo mnogo članaka i recenzija, kojima je prenijelo svoju strast prema tehnologiji.
lg-g-flex2-recenzijaDruga generacija LG-jevog zakrivljenog telefona ima velike prednosti, ali i neke mane u odnosu na prethodnu generaciju G Flex-a.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here